>
gizli ilimler
Cengiz Kağan Hakkında Az Bilinen 9 Şey
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 1 Oy - Ortalama: 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Konu: 2
Mesaj: 13
Cinsiyet: Male
Kıdem: Sep 2016

Cengiz Kağan Hakkında Az Bilinen 9 Şey

1. Gerçek ismi Timuçin

Moğolların büyük kağanı yaklaşık 1162 yılında Onon Nehri kıyısında doğdu. İsmi "demirden" veya "demirci" manasına gelen "Timuçin" idi. 1206 yılına kadar Cengiz Kağan ismini kullanmadı. Cengiz isminin ne anlama geldiği de hala tarihçiler arasında bir tartışma konusu. "Adil" veya "Okyanus" anlamına geliyor olabilir. Bağlamı içerisinde Cengiz Kağan, "Ulu Kağan" anlamında da kullanıldı.

2. Zor bir çocukluk geçirdi

Eğer yaşadıklarınıza bakıp "çocukluğumu yaşayamadım, gençliğim elden gitti" diye dertleniyorsanız Cengiz Han'ın yaşadıklarını yaşasanız yağmur gibi ağlar, depresyondan depresyona girersiniz. Daha 9 yaşındayken babası rakip Tatarlar tarafından zehirlendi. Kendi kabilesi ailesini sürgüne yolladı. Annesi 7 çocuğunu tek başına büyütmek zorunda kaldı. Daha küçücük bir çocukken yaşamak için avlanmak ve mücadele etmek zorunda kaldı. Yemek için çıkan bir tartışmada kardeşini öldürdü. Gençliğinde rakip boylar tarafından kendisi ve karısı kaçırıldı. Bir süre köle olarak yaşadı. Bütün bu zorluklara rağmen daha 20 yaşında saygı duyulan bir savaşçı ve komutan olarak biliniyordu. Topladığı destekçilerinden oluşan ordusuyla büyük kabilelerin liderleriyle ittifaklar kurarak güçlendi. 1206 yılında steplerde at koşturan çoğu klanı kendi bayrağı altında birleştirerek uzak diyarları fethe çıktı.

3. Fiziki özellikleri bilinmiyor

Dünya tarihine damga vurmuş bir insan olmasına rağmen fiziki özellikleri hakkında pek bir şey bilinmiyor. Döneminden kalan hiçbir heykel veya resim yok. Bir çok kaynakta kendisi uzun, güçlü, gür sakallı ve uzun saçlı bir insan olarak tasvir edilirken, en ilginç iddia 14. yüzyılda yaşayan Linkleri görebilmek için Üye Olun veya Giriş Yapın. tarihçi Rashid El Din'e ait. Ona göre Cengiz Kağan kızıl saçlı ve yeşil gözlü. Her ne kadar kendisi Cengiz Kağan'ı hiç görmemiş olsa da etnik olarak çeşitliliğe sahip Moğol toplumunda kızıl saç ve yeşil göz hiç görülmemiş bir şey değil.

4. En güvendiği komutanlarının bir kısmı eski düşmanıydı

Cengiz Han, aşiretçilik veya kabilecilik yapan bir insan değildi. Liyakata inanıyordu. Yetenekli olan insanları görerek, onları sınıfları, ataları hatta geçmiş bağlılıklarına bağlı olarak yargılamadan yükseltmesiyle biliniyordu. Bunun en güzel örneklerinden biri 1201'de yaşandı.Tayjut Kabilesiyle yapılan bir savaş sırasında atına atılan bir ok yüzünden az daha hayatını kaybediyordu. Savaş bittikten sonra Tayjutlu esirlerin yanına giderek o oku kimin attığını sordu. Bir asker cesaretle öne çıkıp oku kendisinin attığını söyledi. Askerin cesaretinden etkilenen Cengiz, bu askeri hem oordusunda komutan yaptı hem de ok anlamına gelen Cebe adını kendisine vererek onurlandırdı. Cebe, Subutay ile birlikte Moğol ordusunun en büyük komutanlarından biri olacaktı.

5. Gazabı merhametinden büyüktü

Cengiz Kağan seferleri sırasında diğer krallıklara çoğunlukla barışçıl bir şekilde Moğol egemenliğini kabul etme fırsatı sundu ancak direnenlerin hiçbirine acımadı. Örneğin 1219 yılında Harezmi İmpratorluğu Moğollarla yaptıkları bir anlaşmayı bozdu. Cengiz Kağan ortaya çıkan sorunu çözmek için Harezmi Şahı'na  İpek Yolu'ndaki malların ticaretinin düzenlenmesi ve kontrolüyle ilgili kıymetli bir ticaret anlaşması önerdi. Harezmi Şahı ise cevap olarak kendisine bu teklifle gelen elçileri öldürdü. Cengiz Kağan'ın bu harekete cevabı sert oldu. Bütün ordusunu toplayarak Harezmi İmparatorluğu'na sefere çıktı. Sonuçta Harezmi İmparatorluğu bütünüyle çöktü, fakat Cengiz Kağan bununla da yetinmedi. Linkleri görebilmek için Üye Olun veya Giriş Yapın. sırasında kendisine asker göndermeyen vasallarından Tankut Devleti'ne karşı da bir sefer düzenleyerek, başkentlerini ele geçirdi ve Tankut Kraliyet ailesinin tamamını katletti.

6. Dünya nüfusunun yüzde 11'ini öldürdü

Tarihçiler açısından büyük tartışma konularından biri de Cengiz Kağan döneminde Moğolların gerçekten kaç kişi öldürdüğü. Bir çok tarihçi bu rakamın yaklaşık 40 milyon olduğunu ifade ediyor. Tarihi  kayıtlarda Cengiz Kağan zamanında Linkleri görebilmek için Üye Olun veya Giriş Yapın. nüfusunun onlarca milyon insan düştüğü gözüküyor. Harezmi İmparatorluğu'na yaptığı seferde ise imparatorluk nüfusunun dörtte üçü hayatını kaybetti. Toplamda ise Moğol saldırılarının dünya nüfusunun yüzde 11'ini öldürdüğü kabul ediliyor. Bugün aynı orana ulaşmak için yaklaşık 770 milyon insan öldürmek gerekiyor.

7. Din ve vicdan özgürlüğünü korudu

Kendi dönemindeki bir çok imparatorluğun aksine Cengiz Kağan din konusunda özgürlükçü bir insandı. Herkesin din ve vicdan özgürlüğünü koruyan yasalar çıkartmanın yanı sıra, ibadet yerlerine de Linkleri görebilmek için Üye Olun veya Giriş Yapın. istisnası getirtti. Kağan'ın bu politikasının bir sebebi belki kendi halkını mutlu tutmasının toplumların isyan etmesini engelleyeceğini düşünmesi ise, diğer sebebi Moğol toplumunun her zaman din konusunda aşırı derecede liberal olmasıdır. Her ne kadar Cengiz Kağan şaman inancına sahip olsa da, etrafında Hristiyanlar, Budistler, Müslümanlar, animistik inançlara sahip olan bir çok insan bulunmaktaydı. Bir çok zamanlar çeşitli dinlerden din adamlarını çağırarak inançları hakkında sohbetler yapıyordu. Yaşlılığında Taocu Qiu Chuji'yı karargahına çağırarak, ölümsüzlük ve felsefe hakkında konuştuğu da biliniyor.


8. Dünyanın ilk ulusal posta sistemini kurdu

Ok, yay ve at ile birlikte Moğolların en önemli silahlarından biri de kurdukları iletişim ağıydı. Cengiz Kağan'ın yaptığı ilk düzenlemelerden biri "Yam" adı veirlen bir yerleşik kurye sistemini kurmaktı. Orta çağ dönemi için hayli etkili olan bu teşkilatta belirli yerlerde atların bulunduğu haneler kuruluyordu. Herhangi bir devlet görevlisi bu noktalarda atını değiştirerek, güçlü ve dinlenmiş atlarla kimi zaman günde 320 kilometre yol katedebiliyordu. Sistemin tek faydası mal ve bilgiyi daha önce eşi benzeri görülmemiş bir hızla imparatorluk içinde dolaştırması değildi aynı zamanda Kağan'ın gözü ve kulakları olarak çok önemli bir istihbari bilgi kaynağıydı. Yam sayesinde Kağan imparatorluğunda yaşananları hızlı bir şekilde takip ediyor, ajanları ve gözcüleriyle askeri ve politik gelişmeleri çok hızlı bir şekilde öğreniyordu.  Yam sistemi aynı zamanda uluslararas elçi ve tacirleri de korumaktaydı. Ünlü Marko Polo bu sistem sayesinde daha sonraki yıllarda Moğol topraklarında güvenlik içerisinde dolaşabildi.


9. Nasıl öldüğü ve mezarı bilinmiyor

Cengiz Kağan'ın hayatını kaplayan bütün gizemlere ek olarak Kağan'ın nasıl öldüğü da belli değil. En sık anlatılan hikayeye göre kendisi 1227 yılında attan düşerek yaralandı ve bu nedenle hayatını kaybetti. Ancak bazı başka kaynaklar kendisinin sıtmadan veya dizine gelen bir oktan öldüğünü de ifade ediyor. Hatta bir kaynakta kendisinin Çinli bir prensesle beraber olmaya çalışırken öldürülmüş olabileceği de iddia ediliyor. Hayatını nasıl kaybetmiş olursa olsun Cengiz Kağan mezarının gizli kalması için çok uğraştı. Efsaneye göre Cengiz Kağan'ın vasiyeti doğrultusunda atlarla mezarının üzerinden defalarca geçilerek toprakta herhangi bir iz kalmaması sağlandı ve daha sonra mezarını gören herkes öldürüldü. Mezarın büyük ihtimalle Moğolistan'da bulunan Burhan Haldun Dağı'nın etrafında olduğu söyleniyorsa da bugüne kadar tam yeri tespit edilemedi.


Angel Angel Angel

Cevapla
Teşekkür verenler: hackteam , sanal para , RichardMed , GesGlaro , malysi
(Son Düzenleme: 02-22-2017, 02:02 PM, Düzenleyen: jax.) .
Konu: 85
Mesaj: 99
Cinsiyet: Undisclosed
Kıdem: May 2008

paylaştığın için saol Big Grin

Cevapla
Teşekkür verenler: sanal para , GesGlaro
.
Konu: 0
Mesaj: 1
Cinsiyet: Female
Kıdem: May 2017

Linkleri görebilmek için Üye Olun veya Giriş Yapın. сексуальные индивидуалки с проверенными фото. Только у нас реальные шлюхи по низким ценам!
Linkleri görebilmek için Üye Olun veya Giriş Yapın. онлайн каталог проституток и индивидуалок Сочи. Все о сексе в Сочи.
Linkleri görebilmek için Üye Olun veya Giriş Yapın.
Linkleri görebilmek için Üye Olun veya Giriş Yapın.

Cevapla
Teşekkür verenler: GesGlaro
.
Konu: 1
Mesaj: 3
Cinsiyet: Male
Kıdem: May 2017

Linkleri görebilmek için Üye Olun veya Giriş Yapın.

Cevapla
Teşekkür verenler:
.
Konu: 0
Mesaj: 12
Cinsiyet: Female
Kıdem: May 2017

Essay Harry Potter and the Goblet of Fire By J. A free proposal template writing techniques for esl students a document. An experiment in group upbringing. Submit a copy of the application to the CSE Student Office Manager, indicating on this form how much extra time you will require. It also includes how these various agencies and institutions are linked to one another, how. Secondly, they will be treated as plagiarized essays. The reason that her parents were disregarding her was because while she, a living, breathing, real child was starving to death, her parents were tending to the needs of a virtual baby (Breitenstein 1). Aquinas, following the tradition that preceded him, calls such habitual knowledge synderesis. The library under the direction a committee the Faculty and in charge a trained librarian who gives instruction patients the proper methods using the library and searching medical literature. There are thousands of different combinations and sub divisions that go along with the main genre, for example Action is never just action, is can be action strategy, or an. On the day the beaches of Normandy were invaded among the thousands of allied troops was a small unit known as the Ghost Army. Does this explain why the polka music repeats in her mind? What about my personal information? For this task you may be allowed to do reporting, field interview, researching, experimenting and all other activities that usually involve physical efforts together with thinking prospects. In addition to timely deliver and guaranteed quality for each order, the customers are also protected with policies for refunds, revisions, custom-written content with no sign of plagiarism, direct communication with the writer, and non-stop access to the customer support department. Quaid-e-Azam tried his best to solve these problems and get the state machinery working. I did brainstorm to help with my essay and set up of directionals. Civil rights leaders, such as Sojourner Truth, Harriet Tubman, and Rosa Parks, just to name a few. I will always respect the influence that she has had on my life, and will take all that she has taught me as a motivation to be all that I can be while reaching my goals. If, however, you will be the only history of science person or the only physical anthropologist in the department, the search committee and others will likely need more help from you to understand the import of your work. While praying, Jewish men wear a tallit, a ceremonial shawl which covers their shoulders. Here or in PM. Undergraduate Study The English department is the largest humanities unit in the Utah State University system, offering specializations across a broad writihg of study. Testimony before the Committee on Banking, Housing, and Urban Affairs, U. MY DREAM HOME ESSAY.

Cevapla
Teşekkür verenler:
.
Konu: 2
Mesaj: 27
Cinsiyet: Undisclosed
Kıdem: May 2017

Hello. And Bye.

Hello. And Bye.

Cevapla
Teşekkür verenler:
(Son Düzenleme: 08-17-2017, 05:04 AM, Düzenleyen: XRumerTest.) .
Konu: 2
Mesaj: 27
Cinsiyet: Undisclosed
Kıdem: May 2017

Hello. And Bye.

Cevapla
Teşekkür verenler:
.


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 3 Ziyaretçi