>
gizli ilimler
feng shui nedir ne işe yarar ?
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Konu: 85
Mesaj: 99
Cinsiyet: Undisclosed
Kıdem: May 2008

Feng Shui nedir, ne işe yarar?
Feng Shui nedir ve ne işe yarar? Evinizde uygulayabileceğiniz bir inanç sistemi olan Feng Shui, ilk olarak nerede ortaya çıkmıştır?..

Feng Shui, “rüzgar” ve “su” anlamına gelen, doğada var olan yaşam enerjisini, yaşanılan mekanlarda harekete geçirme yöntemlerini gösteren eski bir Çin öğretisidir. Feng Shui coğrafi, dini, felsefi, matematiksel, estetiksel ve ideolojik fikirlerin bir karışımını içeren ayrı bir Çin inanç sistemidir. Geçmişi oldukça eskiye dayanır. Feng Shui bir din ya da tarikat değildir.
Feng Shui‘nin 5 bin yıllık geçmişi olduğu düşünülmektedir. Eski bir Çin öğretisi olan bu sistemin, insanın varoluş özelliklerine uygun yaşam alanlarını düzenleme yöntemi olduğuna ve böylece daha sağlıklı yaşanılıp, mutlu ilişkiler kurulacağına, kişisel gelişimden kariyerimizi geliştirip kazanç artırımı sağlanabileceğine inanılır.
Linkleri görebilmek için Üye Olun veya Giriş Yapın.Bir yerin “iyi bir Feng Shui“ye sahip olması oranın doğayla uyum içinde olması, “kötü bir Feng Shui“ye sahip olması ise oranın doğayla uyumsuz olmaması anlamına gelir. Evimizi ya da yaşadığımız yeri Feng Shui sistemine göre düzenleyebiliriz, ancak bu sistem bir dekorasyon stili değildir. Evinizde daha iyi bir enerji olması için yapmanız gereken düzenlemelerdir. Feng Shui’ye göre her şeyin her rengin ve eşyanın bir enerjisi vardır. Önemli olan bu enerjiyi doğru kullanmak ve bunu günlük hayata yansıtabilmek.
Feng Shui’nin temel kuralları
Chi: Geleneksel Çin kültüründe evrendeki her canlının bir parçası olduğuna inanılan yaşam enerjisi, tinsel enerji. Çevrenizde akan yaşam enerjisidir. Chi; eve ön kapıdan girer. Bu alanı özellikle temiz ve aydınlık tutmak gerekir. Kapının arkasına bir şeyler yığmamalıyız ve kirli olmamasına özen göstermeliyiz.
Linkleri görebilmek için Üye Olun veya Giriş Yapın.Yin-yang: Çin felsefesinde, insanların doğadaki olayları algılayışlarında karşılaştıkları ve evrendeki her devingen nesnede bulunduğuna inanılan doğal karşıtların genel tanımlamaları. Yin geceyi, dişili, edilgeni, karanlığı, olumsuzu ve tüketimi sembolize ederken; Yang ise gündüzü, erili, olumluyu, üretimi, aydınlığı betimler. Yin ve Yang birbirini tamamlar ve bir bütün oluşturur.
Beş element: Ağaç, ateş, toprak, metal ve sudan oluşur. İnsanlar da doğdukları yıllar itibariyle bu elementlerin etkisi altındadır.
Bagua yön haritası: En klasik Feng Şui öğretisidir. 8 ev anlamına gelir. Bagua, evinizi etkisi altında tutan 8 gücün haritasıdır. Pusulanın gösterdiği yönlere göre mekanı 9 bölüme ayırmayı öngörmektedir. Bu bölümler hayatın 8 önemli boyutunu ve enerjinin çıkış noktası olan merkez bölümünü içine alır. Sağlık, aşk, zenginlik, kariyer, eğitim gibi beklentiler Bagua haritası üzerinde yönlerle ifade edilir. Gua ise, evinizi kontrol eden 8 enerjinin her biridir.
Feng Shui’nin ana ilkelerine göre; evinizin bir yerinde Chi’yi geliştirmek için yapacağınız her şey, hayatınızda da aynı alanı etkiler. Evinizdeki Chi’nin gücünü artırmak için en iyi yöntem kullanmadığınız, sevmediğiniz eşyaları atmak ve geri kalanları iyice temizlemektir.
Feng Shui için gerekli birçok adım var. Öncelikle üzerinizdeki negatifliği atmanız ve bu işe inanmanız gerekir. Bu felsefede 8 tane temel yöntem vardır. Bunlar;
Linkleri görebilmek için Üye Olun veya Giriş Yapın.1 ) Renkli ve çeşitli ışıklar ve aynalar
2 ) Ses, çanlar, müzik ve ziller
3 ) Renkler
4 ) Çiçek, bitki ve küçük ev hayvanları
5 ) Havada salınan nesneler, süsler
6 ) Heykel
7 ) Elektronik cihazlar
8 ) Bambudan yapılmış kılıçlar

Bu nesnelerin size kendinizi iyi hissettiren nesneler ya da canlılar olması gerekir. Sizi çok mutlu eden bir çiçek, bir müzik, bir renk ya da yukarıda belirtilen herhangi bir nesne var ise eğer bu sizin için en iyisi ve en doğrusu olacaktır. Işıklar ve renkler çok parlak olmalıdır. Bunun en büyük amacı sizi huzurlu ve dingin bir ruh haline taşımaktır.
Feng Shui’de renkler neyi simgeler?
Mor: Zenginlik, bereket.
Pembe: İlişkiler ve evlilik
Gri: Fedakarlığı, vericiliği
Yeşil: Sağlık
Mavi: Bilgi ve sağlık
Siyah: Kariyer
Sarı: Altın, zenginlik, saltanat
Kırmızı: Ün
Beyaz: Saflık
Bu renkler doğru kullanıldığında, hayatınızın o alanındaki enerjisi yükselir. Evinizde ufak düzenlemelerle bu enerjiyi yaratabilirsiniz. Temiz ve düzenli bir eve sahip olmak, Feng Shui’nin hayatınızı değiştirmesi için en önemli adımdır.


ALINTIDIR:yorum yapmayı unutmayınız  angel.png angel.png angel.png

Cevapla
Teşekkür Edenler: berşan , CurtisSunc
.


[-]
Hızlı Cevap
KonuHızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 2 Ziyaretçi